Sep 3

:::

V sobotu vyšlo v Lidových novinách:

Splín ve třech jazycích

Na albu se zvláštním názvem Tayna temně září slovenská hudebnice a básnířka Ľubica Christophory. Mladá písničkářka pochází z Bratislavy a žije v Brně, což vlastně není zas tak důležité, protože stejně dobře zpívá ve slovenštině, polštině i ukrajinštině. V Brně se však potkala s Martinem E. Kyšperským, lídrem stále oblíbenější kapely Květy, s nímž (jak praví informace k albu) Ľubica Christophory utvořila ambient-etno-folkové duo. Kyšperský se na desce ujal rolí producenta, aranžéra i jakéhosi alternativního one-man bandu. Obsluhuje kytary, bicí i harmonium, tleská, klepe, zvoní a nad tím vším si létá Ľubicin výrazný hlas. Christophory není éterická bytost, na to má její projev příliš velkou sílu, ale rozhodně působí povznášejícím, až vznešeným dojmem. Určitá výrazová pevnost a razance, s jakou podává své verše, se zajímavě snoubí se zamyšlenou náladou, částečně danou už charakterem použitého jazyka. Zvláště ukrajinština má tu moc zavést nás do jiných sfér a věků. Inspirace lidovou poezií onen všudypřítomný podtón ještě umocňuje.

Michal Bystrov

 

Jul 4

:::

Minulý týždeň vo vydavateľstve vyšiel môj debutový album Tayna, ktorý sme pripravili s M. Kyšperským (Květy). Obsahuje 12 piesní.

Vypočujte si ukážky na Bandzone.

Pozrite si videoklip k piesni Dachmury na YouTube.

Album si môžete zadovážiť TU.

Jul 5

:::

Laskala je pieseň tejto jari a je jednou z 12 piesní mozaiky, ktorá bude tvoriť náš prvý album. Je inšpirovaná horolezcom, čo slovami maľuje krajiny a plynutím, tichým, medzi mužom a ženou.

Slová piesne nájdete v TEXTOCH.

Chalupa vodopad

Jun 22

:::

Koncertná činnosť sa mi utešene rozbieha v rámci všetkých projektov, v ktorých pôsobím. Hurá!

Cappella Polyphonica Salesiana – miešaný mládežnícky brnenský zbor zameraný na renesančnú polyfóniu – pre túto sezónu skončila, ďalšie koncerty budú až pred Vianocami.

Sólovo chystám na jeseň miniturné po slovenských a českých čajovniach.

Ora pro nobis si hľadá svojich poslucháčov – všimnite si odkaz na naše webové stránky. Máme krásne nové piesne.

Najviac toho však čaká asi LA VU – vydanie albumu na jeseň, s ním spojené koncerty, nový živý repertoár. V lete sa nebudeme nudiť! Mosaic je v štádiu pred zmastrovaním, skladáme už nové piesne, tvoríme obal CD a čakajú nás nové webové stránky.

Krásne a živé leto, aj keď podľa počasia tak niekedy nevyzerá – ale pôsobí!

Mar 30

:::

Rada by som vysvetlila, že pesničky na mojej stránke nie sú aj preto, lebo sa snáď konečne rodí môj album Trávnica.

Ešte nič nie je isté, forma ani termíny, rozhodne vesmír, prípadne jedno slnečné slovenské vydavateľstvo :o) Držte palce!

Našu aktuálnejšiu tvorbu s Tomášom Luskom (LA VA) môžete počúvať na našom MySpace profile, kam pribudli aj ďalšie fotky. Čoskoro zverejním termíny spoločných koncertov. Plánujeme koncertovať vo väčších mestách a na jeseň chystáme koncertné prekvapenie. Taktiež z kategórie vesmír :o)

Krásnu zelenajúcu sa jar!

:::

I´m really sorry there are no downloadable mp3s on my website at the moment. The reason why is that I am planning to release my own album The Grass songs. Yet nothing is certain. Keep your fingers crossed for me!

However, listen to the latest songs on LA VA (my band´s) MySpace profile. New photos have beed uploaded and we are finally planning more concerts together with Tomáš Luska, my bandmate. With a special concert surprise in the autumn. Yet uncertain too :o)

Have a lovely spring, getting greener in the rain!

Aug 29

:::

Protože je Lu na Ukrajině a statisky návštěvnosti drasticky klesají, musel jsem zasáhnout: První ukázka z chystaného alba Trávnica

Admin :o)

Aug 11

:::

Čudujsasvete, moje CD Trávnica je z technickej stránky dokončené. Teraz nastáva fáza ponúkania ho k vydaniu, som zvedavá, ako to dopadne.

Čoskoro sem pridám pesničky na stiahnutie.

:::

Finally, my CD is done, technically. It´s named Trávnica, The Grass Song after traditional Slovak female songs sung over a distance (from a hill to hill, from one meadow to the other) by groups of women cutting grass. Very sad, usually.

Now I´m going to offer my recordings to music houses. We will see.

Songs to download are about to appear here soon.

Mar 11

:::

Na prelome víkendu som strávila dva nahrávacie dni v mimoriadne sympatickom Divadle 29 v Pardubiciach. Nesmierne prekvapivá skúsenosť.

Pre nezasvätených – svoje CD pripravujem už dva roky. Teraz konečne svitá nádej na uzavretie fázy záznamu.

Pri nakrúcaní mi nezištne so zvukom pomáhali/jú Roman Halašta z Múzického klubu vo Fryštáku (svojou tichou a vnímavou prítomnosťou obohatenou o vynikajúci čaj), Karel Šírek zo Šumburku nad Desnou (s citlivosťou pre krehkosť tohto typu hudby, nekonečnou trpezlivosťou a chápavosťou pre moje chyby a tempo – a schopnosť so mnou dva dni v novembri mrznúť v starokatolíckom chráme), a nakoniec Jára Tarnovski (Miou Miou, Gurun Gurun) a Míra Škop.

To najčerstvejšie sa ťažko hodnotí. Ale nahrali sme nečakané verzie mojich prvotín Rieka, Tance a Tráva. A mimoriadne pozitívne ma to zaskočilo, že je možné získať nový prístup k staršej tvorbe tak prostou a priamou cestou – odstupom druhého človeka.

A nakoniec (last, but not least) – Oldřich Janota, svojou neustálou oporou, pochopením a umožnením celého nahrávania (opisovať nepopísateľné ťažko). A Tomáš Luska inšpiráciou, spoločnou tvorbou, ktorá ma posúva ďalej.

Ďakujem !!!